Warning: DOMDocument::loadXML(): Start tag expected, '<' not found in Entity, line: 1 in /home/npro5/domains/xn--gadetmaniak-rqc.pl/public_html/wp-content/plugins/premium_seo_pack/modules/title_meta_format/init.social.php on line 481

Air Soft Gun – wszystko o replikach broni

Broń palna fascynuje wielu, nie tylko przedstawicieli służb mundurowych. Jej obsługa może stanowić formę atrakcyjnej zabawy. Strzelnice stają się coraz bardziej popularnym miejscem spędzania wolnego czasu. Broń zachwyca zarówno swoim kształtem, jak i sposobem działania, zastosowaną mechaniką i jej obsługą. Broń znajduje popularność także wśród osób, które traktują ją jako eksponat kolekcjonerski. Żeby móc się nią cieszyć bez wyrabiania pozwolenia na jej posiadanie i bez konieczności odwiedzania strzelnicy, powstało ASG, czyli Air Soft Gun.

Czym jest Air Soft Gun?
Air Soft Gun to nic innego jak wierne repliki broni palnej, które w większości przypadków odwzorowują oryginały w skali 1:1, czasami w 1:3. ASG nie posiada statusu broni, toteż jej posiadanie nie wymaga dysponowania pozwoleniem. Repliki działają na zasadzie broni pneumatycznej. Oznacza to, że siła wystrzeliwująca pocisk napędzana jest sprężonym powietrzem lub gazem. Strzelanie z ASG daje całkiem przyzwoite osiągi jeżeli chodzi o możliwość trafiania do odległego celu. Repliki potrafią wystrzeliwać pociski nawet na odległość stu metrów. Na rynku można nabyć repliki większości oryginalnych broni. To, co stanowi najbardziej łakomy kęs dla kolekcjonera, to bardzo wierne odwzorowanie zewnętrzne. Air Soft Gun występuje zarówno pod postacią pistoletów, jak i karabinów.

Rodzaje ASG
Wśród replik borni można wyróżnić kilka rodzajów, które różnicują się między sobą sposobem napędu: gazowe, elektryczne, sprężynowe i system hop up. ASG gazowe wystrzeliwują pocisk przy pomocy specjalnego gazu zwanego green gas lub dwutlenku węgla. Tego typu produkty umożliwiają strzelanie serią, dzięki temu, że część gazu wraca do zamka, co powoduje tak charakterystyczny dla broni ostrej odrzut. ASG elektryczne cechuje rozbudowany mechanizm. Bazują one na pracy silnika elektrycznego oraz kilku przekładni zębatych. To one wpływają na ruch tłoka, a tym samym odciągnięcie sprężyny, która wystrzeliwuje pocisk. W replikach sprężynowych, powietrze stymuluje wystrzał poprzez naciągnięcie tłoka bazującego na sprężynie. Każdy strzał wymaga ponownego przeładowania. Tego typu rodzaj wystrzeliwania pocisku stosuje się zazwyczaj w replikach broni maszynowej, które umożliwiają strzelanie w sposób automatyczny. Najbardziej rzadkie są repliki typu system hop up. Praca pocisku polega tu na rotacji wstecznej, co przekłada się na jego wznoszenie, a dzięki temu możliwość wydłużenia zasięgu.

ASG, a paintball
Tematyka Air Soft Gun bardzo często zestawiana jest z paintballem. Jednak są to zupełnie inne odmiany hooby. Różnica widoczna jest już w rodzaju pocisków, jakie obsługują repliki i bronie paintball. ASG bazuje głównie na plastikowych kulkach o średnicy 6 mm, rzadziej 8 mm. Paintball wykorzystuje o wiele większe kulki, które wypełnione są farbą. Cechą, która najbardziej różnicuje ASG i paintball jest przeznaczenie. Repliki mają za zadanie wierne odwzorowanie broni, a tym samym bezpieczne jej wykorzystywanie podczas szkoleń taktycznych, ale także umożliwienie gromadzenia przedmiotów do złudzenia przypominających broń realną kolekcjonerom, którzy nie posiadają zezwolenia na przechowywanie broni. Paintball z kolei, stanowi jedynie formę zabawy, przeznaczony jest dla amatorów i ma praktycznie znikome odwzorowanie prawdziwej broni.

 

Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi deltashop.pl

Dodaj komentarz