Warning: DOMDocument::loadXML(): Start tag expected, '<' not found in Entity, line: 1 in /home/npro5/domains/xn--gadetmaniak-rqc.pl/public_html/wp-content/plugins/premium_seo_pack/modules/title_meta_format/init.social.php on line 481

Tusze i drukarki

Druk to jeden z najważniejszych wynalazków nowożytności. Dzięki niemu znacznie prostsze stało się powielanie książek, rękopisów oraz innych dokumentów. Chociaż sam druk istnieje już ponad 300 lat, najbardziej dynamiczny rozwój w tej dziedzinie nastąpił w ostatnich 20 – 30 latach, wraz z rozwojem komputerów. Dziś drukarka znajduje się niemal w każdym domu. Nierzadko nawet urządzenie, które drukuje ma również funkcję skanowania czy kopiowania.

Rodzaje drukarek do domu

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje drukarek, które można spotkać w domach przeciętnych ludzi. Jest to drukarka atramentowa (tak zwana plujka) oraz drukarka laserowa. Czym różnią się te urządzenia od siebie?

Drukarka atramentowa to najpopularniejszy rodzaj drukarki spotykany w domach. Urządzenie tego typu nie tylko jest tanie w zakupie, ale i dość niedrogie w eksploatacji, jeśli używa się go sporadycznie. Drukarka atramentowa wykonuje wydruki poprzez umieszczenie kropel tuszu na kartce papieru. Tusz podawany jest na papier przez bardzo małe dysze.

Kartka papieru po drukowaniu na drukarce atramentowej może wydawać się mokra. Spowodowane jest to faktem, że tusz podczas nakładania na kartkę jest ciekły i po wydrukowaniu musi wyschnąć do końca.

Drukarka atramentowa charakteryzuje się wolniejszą pracą w porównaniu do drukarki laserowej. Takie urządzenie charakteryzuje też zdecydowanie niższa cena, która widoczna jest przede wszystkim dla drukarek kolorowych. Znacznie tańsze są też tusze do drukarek atramentowych, ale – co bardzo ważne, takie tusze są mniej wydajne.

Drukując sporadycznie, pojedyncze kartki warto mieć drukarkę atramentową. Tusz do niej kosztuje maksymalnie kilkadziesiąt złotych, a za 200-300 złotych można kupić całkiem przyzwoite urządzenie drukujące w kolorze i potrafiące kserować oraz skanować.

Drukarki laserowe

Urządzenia laserowe są nieco droższe od atramentowych. Ich ceny zaczynają się od około 200 – 300 zł. Dużo droższe są drukarki laserowe kolorowe. Tutaj cena nierzadko przekracza 1000 zł. Rozwiązanie tego typu przeznaczone jest przede wszystkim dla osób, które dużo drukują. Chociaż w przypadku urządzeń laserowych zakup tonera to wydatek minimum kilkudziesięciu złotych, koszt wydrukowania pojedynczej strony jest niższy, niż w przypadku urządzenia atramentowego.

Drukarka laserowa w porównaniu do atramentowej drukuje też dużo szybciej – niektóre urządzenia potrafią drukować nawet więcej, niż 1 stronę na sekundę.

Wybierając konkretne urządzenie do swojego domu czy domowego biura, warto zastanowić się, jak często i ile będziemy drukować. Jeśli drukarka będzie w użyciu sporadycznie, najlepszym rozwiązaniem jest zakup tak zwanej plujki. Nie tylko sama drukarka jest tańsza, ale i koszty zakupu tuszu są niskie.

Planując częstsze wykorzystanie drukarki, warto zainwestować w urządzenie laserowe. Pozwoli to na obniżenie kosztów drukowania, a także na oszczędność czasu. W przeliczeniu na jedną stronę, wydruk laserowy może być nawet kilkukrotnie tańszy. Tonery w drukarkach laserowych nie zasychają i dłużej zachowują przydatność do użycia.

Portal tuszmarkt.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

 

Dodaj komentarz