Warning: DOMDocument::loadXML(): Start tag expected, '<' not found in Entity, line: 1 in /home/npro5/domains/xn--gadetmaniak-rqc.pl/public_html/wp-content/plugins/premium_seo_pack/modules/title_meta_format/init.social.php on line 481

Jak prawidłowo oświetlić miejsce do nauki? – kompendium wiedzy

W trosce o stworzenie sobie lub swojemu dziecku najlepszych warunków do przyswojenia wiedzy, czytania, pisania i projektowania powinniśmy pamiętać między innymi o odpowiednim doborze i ustawieniu oświetlenia. Nie chcemy przecież, by spędzone w ten sposób chwile były męczące oraz zbytnio obciążały nasz wzrok. Pierwszą wskazówką na tej drodze jest zasada, iż najlepsze wyniki jesteśmy w stanie osiągnąć, ucząc się i pracując umysłowo przy świetle maksymalnie zbliżonym do promieni słonecznych. Musimy zatem najpierw zrozumieć, dlaczego barwa i widmo blasku są tu takie ważne, a do tego najlepszą motywacją i ścieżką będzie uświadomienie sobie konsekwencji złego oświetlenia. Tych kilka niuansów, które kryją się za tym zagadnieniem, wyjaśniamy więc poniżej.

Natężenie i barwa

Nauka badająca światło oraz nasze uwarunkowania biologiczne podczas korzystania z jego sztucznych źródeł, jasno pokazuje, że sprawa ta jest znacznie bardziej skomplikowana. Nie wystarczy widzieć, co robimy, dzięki lampce i jakiejkolwiek żarówce. Stworzenie kreatywnego edenu dla naszego umysłu – lub dla chłonnego jak gąbka mózgu dziecka – to przede wszystkim kwestia barwy i natężenia światła. Kolor, jaki daje żarówka lampki, powinien stymulować nasz mózg do pracy, a jak powszechnie wiadomo, najlepszą efektywność osiągamy pod tym względem w godzinach porannych. Determinuje to zastosowanie oświetlenia, w którym odpowiedni procent widma będzie stanowiła barwa niebieska. Żarówki te otrzymują w takiej sytuacji opis, jako produkt o zimnej barwie blasku. Im cieplejszy odcień, tym mocniejszy sygnał dla umysłu, że zbliża się czas relaksu, dlatego osiągamy wówczas gorsze efekty podczas pracy lub nauki. Obniża to również naszą ogólną motywację do wysiłku, co na pewno nie będzie sprzyjać odrabianiu lekcji. Jeśli zaś chodzi o natężenie światłą, to musimy uważać z jego intensywnością – punktowe oświetlenie blatu biurka nie może być mocne, gdyż będzie razić i szybciej zmęczy nasz wzrok (za słaba żarówka też nie będzie satysfakcjonująca, dlatego polecamy w takim wypadku zakup przynajmniej 5W modelu LED do swojej lampki).

Ustawienie oświetlenia

Po pierwsze, jeśli zajmujemy się doborem oświetlenia do pracy lub nauki, to pamiętajmy, iż najlepsze efekty osiągniemy, ograniczając jego zasięg do miejsca, gdzie faktycznie się uczymy, czy tworzymy. Dzięki temu będzie nam łatwiej się skupić, nie będąc rozpraszanym przez detale wokół nas. Profitem z tego tytułu będzie również oszczędność energii elektrycznej, która tak bardzo frapuje dzisiejsze społeczeństwo i zapewnia postęp technologi LED. Pamiętajmy również by:
– żarówka ustawiona na biurku nie oślepiała pracującej osoby,
– źródło światła ustawiać tak, by przebiegało poniżej naszej linii wzroku (to, co powyżej zostanie osłonięte przez klosz lub inny rodzaj oprawki),
– zapewnić lampce biurkowej możliwość regulacji kąta padania światła.

Jaki rodzaj blasku będzie najlepszy?

Rozważania te warto zakończyć u ich źródła, czyli na sztucznym blasku, który jest nam potrzebny do nauki, gdy nie mamy możliwości skorzystania z naturalnego światła słonecznego. Newralgicznie ważne jest w tym przypadku, by światło było więc:
– jednolite (im więcej odcieni światła w obrębie jednego źródła tym szybciej oko ludzkie wykazuje oznaki zmęczenia i traci ostrość widzenia),
– najbardziej zbliżone do naturalnego (wysoki współczynnik oddawania barw otoczenia).
Jeśli spełnimy powyższe warunki, wtedy ani dłuższa sesja z notatkami przed egzaminami, ani zadania domowe odrabiane przez nasze dziecko nie powinny stanowić problemu i wyzwania dla naszej koncentracji oraz zmysłu wzroku.

Niuanse oświetlenia do nauki opracowaliśmy dzięki wsparciu merytorycznemu bewu.pl

Dodaj komentarz