Warning: DOMDocument::loadXML(): Start tag expected, '<' not found in Entity, line: 1 in /home/npro5/domains/xn--gadetmaniak-rqc.pl/public_html/wp-content/plugins/premium_seo_pack/modules/title_meta_format/init.social.php on line 481

Mobilność i przestrzeń

Urządzenia mobilne różnego rodzaju cieszą się coraz większą popularnością. Warto w tym miejscu wspomnieć jednak o komputerach przenośnych, takich jak laptopy. Niewątpliwa zaleta tych komputerów to fakt, że można je przenosić. Poza tym nie zajmują one wiele miejsca na naszych biurkach. Ale nie ma róży bez kolców. Te wspaniałe systemy, niestety, mają ograniczone możliwości rozbudowy. Na szczęście powstaje coraz więcej rozwiązań mających na celu obejście tego rodzaju ograniczeń.

Do laptopa możemy podłączyć wiele ciekawych urządzeń zewnętrznych. Może to być napęd CD/DVD, a może to być nawet dysk twardy. Szczególnie dyski twarde są tutaj rzeczą bardzo wygodną. Laptopy mają wbudowane dyski twarde. W przypadku niektórych modeli istnieją niewielkie możliwości ich wymiany, ale są one mocno ograniczone. A zewnętrzny dysk twardy to rozwiązanie naszych problemów. Podłączamy taki dysk i już obchodzimy fabryczne ograniczenia. Możemy w pełni korzystać z dodatkowego miejsca.

Osobna sprawa to zewnętrzny napęd CD oraz DVD. Jego podłączamy poprzez przewód USB. Zresztą podobnie jak inne zewnętrzne urządzenia do laptopów. Dzięki temu wiele zyskujemy. Podłączenie przewodu do gniazda USB nie jest przecież kłopotliwe. A dzisiaj każdy z tego korzysta.

Gniazdo USB to swoista rewolucja. Jest nieduże, każdy współczesny komputer posiada po kilka takich gniazd. Zapewniają one szybki transfer danych oraz dużą uniwersalność. Za ich pomocą możemy podłączyć do komputera nawet kartę dźwiękową lub graficzną. Ale uwaga – ich parametry nie są takie same, jak te na złączach PCI express i innych. No dobrze, a co jeżeli zapełnimy wszystkie nasze gniazda USB? Nie ma problemu – możemy dokupić specjalne rozdzielacze zwane Hubami. Taki Hub posiada kilka gniazd USB np. cztery. Urządzenia takie możemy podzielić na aktywne i pasywne. Huby pasywne czerpią energię z jednego portu USB. Natomiast huby aktywne posiadają własne źródło zasilania. No dobrze, a po co im własne źródło zasilania? Jeżeli chcemy podłączyć urządzenia o większym poborze prądu. Na przykład zewnętrzne karty, twarde dyski itp. Do każdego z nich można podłączyć różnego rodzaju urządzenia. Tylko w jednym przypadku wymagany jest większy pobór prądu, a w drugich nie.

Ale najciekawsze jest chyba to, że do laptopa możemy podłączyć również zewnętrzny monitor. To może zaskakiwać, ale tylko na pierwszy rzut oka. Standardowe monitory wbudowane w laptopy mają dosyć ograniczone możliwości. Zewnętrzny monitor może być przede wszystkim większy. I posiadać większą rozdzielczość. A to może mieć znaczenie podczas oglądania filmów. Pozostaje jeszcze tylko kwestia dołączenia odpowiednich głośników. I wtedy będziemy mogli szaleć.

Zewnętrzne urządzenia do laptopów to tylko niektóre z możliwości współczesnych komputerów. Czy też raczej współczesnej techniki. Jeszcze nie raz będziemy zdumieni. Czego pozostaje nam wszystkim sobie życzyć.

Dodaj komentarz