Warning: DOMDocument::loadXML(): Start tag expected, '<' not found in Entity, line: 1 in /home/npro5/domains/xn--gadetmaniak-rqc.pl/public_html/wp-content/plugins/premium_seo_pack/modules/title_meta_format/init.social.php on line 481

Wszystko co powinieneś wiedzieć o dysku zewnętrznym

Obecnie, co raz więcej osób decyduję się na to aby swoje dane przechowywać w pamięciach masowych. Trzymanie cennych plików na pulpicie jest trochę niebezpieczne – niespodziewane uszkodzenie dysku twardego, błędy w systemie komputerowym. Czy można tego w jakiś sposób uniknąć? Oczywiście, że TAK! W tym celu należy się zastanowić nad tym aby swoje dane przechowywać na dyskach zewnętrznych – w porównaniu do pendrive mają większą pojemność, która będzie mogła zapewniać zapisanie większej ilości danych.

Ogólne zastosowanie dysków zewnętrznych to przede wszystkim – trwałe zapisywanie kopii plików zapasowych, zapis/odczyt sporej ilości danych w których może występować łączność pomiędzy komputerem a miejscem pracy. Za pomocą tego rozwiązania przenośnego można również powiększyć swoje dane, które są konieczne do stworzenia jakiegoś bardzo ważnego projektu. W skrócie mówiąc dysk zewnętrzny to przede wszystkim przenoszenie danych jako nośnik – specjalna obudowa zawiera interface 2.0 lub co raz częściej można znaleźć ten w wersji 3.0. Najbardziej popularne wielkości dysków zewnętrznych to na pewno 512 GB, 1TB albo większa liczba.

Parametry, który jest ważny w dysku zewnętrznym to z pewnością rozmiar dysku. Należy powiedzieć o tym, że do najpopularniejszych z pewnością należą te o 3,5 calach a także o 2,5. Te pierwsze są większych rozmiarów i służą bardziej do tego aby przechowywać większy zbiór danych. Jeśli chodzi o 2,5 cala to tak właściwie można powiedzieć, że ich waga jest mniejsza a sposobem zasilania nie jest to zasilacz a port USB.

Kolejną cechą o jakiej należy powiedzieć w przypadku dysków zewnętrznych to pojemność. Można znaleźć takie, które będą się cechować wielkością 320GB ale także da się znaleźć takie, które będą miały wielkość nawet 1 TB lub 3 TB. Czy to oznacza, że ktoś jeśli ma aż tak dużą pojemność powinien się w jakiś sposób czuć się lepszym? Oczywiście, że NIE! Pojemność dysku zewnętrznego w dużej mierze powinna być przede wszystkim dostosowana do konkretnej osoby – nie warto kupować takiego o wielkości 3 TB na same zdjęcia ponieważ pozostałej część zostanie kolokwialnie mówiąc ,,zmarnowana”. Warto się zastanowić nad zastosowanie dysku – zamierzając tworzyć wirtualne maszyny, projekty do pracy lub na uczelnię można pomyśleć o tym aby przede wszystkim kupić ten z większą pojemnością. Osoby, które mieć swój dysk jedynie do przesyłania zdjęć czy mało ważących plików powinny pomyśleć o jakiejś mniejszej pojemności.

Dyski zewnętrzne to dwa rodzaje interfejsu. Obecnie co raz częściej można spotkać USB 3.0, chociaż te USB 2.0 są równie chętnie wybierane. Plusem, który może przemawiać za tym nowszych rozwiązaniem jest fakt, że prędkość jaką się będzie osiągać w przypadku zapisu/odczytu danych to liczba ok. 600 Mb/s. Jeśli chodzi o rozwiązanie USB 2.0 to tutaj sprawa przedstawia się zdecydowanie inaczej – a prędkość, która jest wykorzystywana w tym przypadku odnośnie przesyłania danych na nośnikach dotyczyć będzie liczby ok. 60MB/s.

Przed zakupem swojego dysku zewnętrznego warto się także zastanowić nad tym z jakiej budowy on się składa. Na pewno nikomu nie zależy na tym aby kupić ,,przenośnik danych”, który po paru dniach stanie się niestabilny w działaniu. Komfort użytkowania dla użytkownika to bardzo istotny czynnik.

Jeśli chodzi o gwarancję tych urządzeń to do bardziej korzystnego rozwiązania warto zaliczyć to aby zdecydować się na zakup takiego ,,z dłuższą datą przydatności” ponieważ taki sprzęt może być awaryjny. Jeśli pojawi się jakiś problem będzie można zawsze odesłać dysk zewnętrzny na gwarancję.

Prędkości, które najczęściej można wyróżniać w przypadku tego typu urządzenia to z pewnością dwie liczby obrotów – klasyczna 5400 i 7200 RPM. To będzie dotyczyć interfejsów w USB 2.0, które umożliwiają zapis oraz odczyt.

Co do zasilania to tutaj różnica jest także bardzo widoczna. Należy wiedzieć o tym, że kupując dysk zewnętrzny z rozwiązaniem 2,5 cala trzeba będzie się liczyć z tym, że oszczędność z podłączenia go może wynikać z faktu, że będzie się wykorzystywać fakt korzystania z portu USB. Zdarzać się może również to, że niektóre kable będą musiały mieć na swoim posiadaniu kabel, który będzie miał służyć jako podłączenie dysku do dwóch portów. Jeśli chodzi o te 3,5 cala to tutaj w wielu sytuacjach następować będzie zewnętrzne zasilanie i dotyczyć ono będzie większej zasobności na energię a to niestety powodować będzie to, że nie będą to rozwiązania aż elastyczne i przez to niektóre osoby rezygnują ze swojego zakupu.

Dodaj komentarz