Warning: DOMDocument::loadXML(): Start tag expected, '<' not found in Entity, line: 1 in /home/npro5/domains/xn--gadetmaniak-rqc.pl/public_html/wp-content/plugins/premium_seo_pack/modules/title_meta_format/init.social.php on line 481

Oculus Rift – specyfikacja

Rzeczywistość czasem bywa przytłaczająca, lubimy od niej uciekać uwalniać się i wchodzić w świat wyobraźni. Chociaż na rynku nie brakuje nowych technologii i wiele z nich nazywano wirtualną rzeczywistością, dopiero okulary Oculus Rift faktycznie zasługują na to miano. Pomimo tego, że wszelkie nowe technologie wydają się nam dość skomplikowane, warto zauważyć, że zasady działania takich produktów są zwykle dość proste.

Urządzanie Oculus Rift składa się z dwóch wyświetlaczy – po jednym dla każdego oka. Na nich wyświetla się obraz z komputera. W okularach Oculus Rift zastosowano zestaw trójosiowych akcelerometrów sprzężonych z mikro żyroskopami. Najprościej rzecz ujmując, polega to na tym, że sygnał wysyłany z czujników znajdujących się w okularach Oculus Rift trafia do komputera, gdzie następuje odpowiednia orientacja obrazu względem pozycji głowy osoby, która ma te okulary założone. Dzięki takiemu rozwiązaniu, w momencie, gdy zawyżamy grać, a w tej grze poruszamy, wirtualny świat, w którym się aktualnie znajduję porusza się dokładnie tak, jakbyśmy stali w tym miejscu.

Cała ta fascynacja wirtualną rzeczywistością zaczęła się już dawno temu, a filmy w 3D odzwierciedlają nasze pragnienie dotykania świata wirtualnego, brania w nim czynnego udziału. Okulary Oculus Rift właśnie to nam umożliwiają. Nie ograniczają się tylko do tego, co widzimy przed sobą, ale możemy się też obrócić w dowolny sposób. Efekt trójwymiarowej rzeczywistości w okularach Oculus Rift jest tak skondensowany, daje możliwość odczuwanie tego, co się dzieje wszystkimi zmysłami

Chociaż faktycznie jest to urządzanie wręcz idealne dla fanów gier komputerowych, osoby, które testowały Oculus Rift zaznaczają, że nie posiada zbyt prostej konfiguracji. Czasem nawet przystosowane do urządzenia gry mają problemy z zainstalowaniem się i prawidłowym wyświetlaniem, co jest dość problematyczna, zwłaszcza, że Oculus Rift nie należy do najtańszych produktów na rynku.

Oculus Rift to nie tylko produkt przeznaczony stircte do gier komputerowych, może też stanowić świetny symulator lotu, w przyszłości twórcy tego produktu chcieliby go wykorzystywać w każdy możliwy sposób, mają tez w planach darmowe udostępnianie produktu, jako dodatek do różnego rodzaju sprzętu.

W chwili obecnej ceny Oculus Rift są dość wysokie i nie jest to sprzęt dla przeciętnego gracza. Tylko najwięksi fani pozwalają sobie na taki, dość drogi, aczkolwiek bardzo fascynujący zakup. W końcu fani gier mogą się poczuć, jak w prawdziwym filmie SF, gdzie podobne rozwiązania były prezentowane już dawno temu. Technologia rozwija się w zawrotnym tempie i nie da się przewidzieć, jakie niespodzianki przygotują na nas producenci podobnych rozwiązań technologicznych. Na rynku dostępny jest już google glass, który ma zupełnie inne przeznaczenie, ale wciąż stanowi przykład tego, jak szybko rozwija się świat nowych technologii. Oculus Rift wciąż stosowny głównie do gier komputerowych stanowi bardzo ciekawy produkt, który z cała pewnością rozwinie się i będzie jeszcze bardziej interesującym produktem na rynku o dużym potencjalne rozwojowym w technologiach, również tych zaawansowanych.