Warning: DOMDocument::loadXML(): Start tag expected, '<' not found in Entity, line: 1 in /home/npro5/domains/xn--gadetmaniak-rqc.pl/public_html/wp-content/plugins/premium_seo_pack/modules/title_meta_format/init.social.php on line 481

Dron – świetny sposób na zdjęcia i nie tylko

Bezzałogowy statek powietrzny, czyli dron nie wymaga załogi obecnej na pokładzie oraz nie ma możliwości zabierania pasażerów. Dron jest pilotowany zdalnie lub wykonuje lot autonomicznie. W chwili obecnej drony wykorzystywane są głównie przez siły zbrojne do obserwacji i rozpoznania. Unmanned combat air vehicle – określenie to odnosi się do drona, który jest opancerzony i zdolny do ataku. Trzeba jednak zauważyć, że na rynku nie brakuje też dronów, które można wykorzystać do fotografii, czyli bardziej przyziemnych i do tego niezbyt agresywnych działań.

Urządzenia tego rodzaju już od czasów I wojny światowej stosowane były do trenowania oddziałów przeciwlotniczych. Praca nad dronami trwa tak naprawdę od lat, chociaż warto zauważyć, ze dopiero ostatnio zaczęła przyspieszać.

O dronach możemy mówić w dwóch aspektach – wojennym i zdjęciowym. W Polsce projekty i badania nad dronami prowadzi Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych w Dęblinie, Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Politechnika Wrocławska, Politechnika Warszawska, Politechnika Poznańska, jak również Politechnika Rzeszowska. Siły Zbrojne w Polsce posiadają kilka bezzałogowych statków powietrznych.

Jednak dla zwykłego obywatela, który nie ma nic wspólnego z tematyką wojenną, dron ma też inne, równie ciekawe i co najważniejsze, pożyteczne zastosowania. Dron stosowany jest w badaniach naukowych, na przykład monitorują treny podbiegunowe, wykonują pomiary grubości warstwy ozonowej, zliczają populacje fok, tworzą mapy zbiorników wodnych, badają zanieczyszczenia atmosfery i wiele innych.

Warto też zauważyć, ze drony coraz częściej pojawiają się w tematach nawiązujących do przesyłania paczek. Na początku tego roku Amazon ogłosił, że ma zamiar rozpocząć dostawy właśnie za pomocą dronu. Poza tym drony mogą być też wykorzystywane do fotografii, zarówno tej marketingowej, jak i prywatnej. Bezzałogowe statki powietrzne pomagają uwiecznić wyczynowe sporty, różnego rodzaju niebezpieczne sytuacje, ale też całkiem przyjemne, aczkolwiek z zupełnie innej perspektywy. Zakłada się, że zdjęcia z drona, zwłaszcza obiektów, mogą być podstawą do stworzenia bardzo dobrej strategii marketingowej, która nie byłaby możliwa, gdyż normalne fotografowanie ziemi z lotu ptaka jest zwyczajnie zbyt kosztowne.

Wiele osób zauważa jednak, że dron coraz częściej służy tez do celów nielegalny, Grupy przestępcze wykorzystują dron do szukania nielegalnych plantacji marihuany. Mogłoby się wydawać, ze to idealne rozwiązanie dla policji, ale jednak chodzi tutaj o zyski. Gangster namierza plantację i wyłudza haracz na nielegalnym plantatorze.

W przyszłości dron na pewno znajdzie wiele innych zastosowań, ale jak na razie potrzebne są jasne regulacje prawna odnośnie poruszania się dronów po przestrzeni powietrznej. Nie są do małe urządzenia, jak helikoptery na pilota, a duże urządzenia wyposażone w zaawansowane technologie, dlatego też rządy na całym świecie starają się regulować kwestie prawne, aby dron mógł latać po niebie, a jednocześnie nie stanowił zagrożenia dla ptactwa, czy samolotów.