Warning: DOMDocument::loadXML(): Start tag expected, '<' not found in Entity, line: 1 in /home/npro5/domains/xn--gadetmaniak-rqc.pl/public_html/wp-content/plugins/premium_seo_pack/modules/title_meta_format/init.social.php on line 481

Sztuczna inteligencja – czy jest bezpieczna

Sztuczna inteligencja to niezwykle interesująca dziedzina wiedzy obejmująca logikę rozmytą, obliczenia ewolucyjne, sztuczne życie, sieci neuronowe i robotykę. Świat, który dąży do szybszego rozwoju technologiczne, coraz bardziej skupia się na pracach powiązanych ze sztuczna inteligencją. Co więcej, wiele osób uważa, że w przyszłości roboty będą na tyle rozwinięte i samodzielne, że zaczną żyć w społeczeństwie jak normalni ludzie.

Głównym zadaniem badań nad sztuczną inteligencją jest konstruowanie maszyn i programów komputerowych, które są zdolne do realizacji wybranych funkcji umysłu. Robot ma nie tylko wykonywać powierzone mu zadania według danego schematu, ma sam wprowadzać tok myśleniowy. Podstawy sztucznej inteligencji znajdziemy już w podstawowych urządzeniach elektronicznych, ale naukowcy brną do przodu, aby stworzyć urządzenie, które samo będzie podejmowało decyzję, będzie wyróżniało się logicznym i racjonalnym rozumowaniem i posiadało zdolność mówienia.

Chociaż robotyka i sztuczna inteligencja to zagadnienia, które kojarzymy raczej z nowoczesną technologią, pierwsze prace nad sztuczną inteligencja miały miejsce na początku 2 połowy XX wieku. Niejaki Alan Mathison Turing zaproponował, aby stworzono urządzenie, które będzie w stanie mówić, jak człowiek. Wtedy też w jego laboratorium na Uniwersytecie Carnegie Mellon zaczęły się prace. Po latach, również inne uniwersytety skupiły się na tym zadaniu, a sztuczna inteligencja stała się marzeniem nie jednego naukowca. Jednak dopiero w 1955 roku termin sztuczna inteligencja został po raz pierwszy zaproponowany przez Johna McCarthy’ego,

Chociaż wciąż marzeniem naukowców jest stworzenie robota, który będzie samodzielnie wykonywał czynności bez kontroli człowieka, trzeba zauważyć, że sztuczna inteligencja ma wiele praktycznych zastosowań. Po pierwsze chodzi o technologie oparte na logice rozmytej, które stosuje się do sterowania przebiegiem procesów technologicznych w fabrykach. Maszyny do tłumaczenia tekstów to kolejny ważny przykład. Nie dorównują one człowiekowi, ale sprawdzają się w tłumaczeniach technicznych. Sztuczna inteligencja obecna jest również w systemach ekspertowych, które wykorzystują bazę wiedzy i mechanizmy wnioskowania do rozwiązywania problemów. Kolejne zastosowanie, jakie znajduje sztuczna inteligencja to sieci neuronowe, uczenie się maszyn, , rozpoznawanie pisma, czy obrazów.

Nauka z roku na rok rozwija się i wprowadzane są coraz nowsze rozwiązania, które nie pozostają bez wpływu na rozwój tematu, jakim jest sztuczna inteligencja. Naukowcy opracowali już roboty, które samodzielnie wykonują masę codziennych czynności ludzkich i z pewnością ich pracę nieustana na tym etapie. Stworzenie sztucznej inteligencji w robocie, który mógłby funkcjonować na takiej samej zasadzie jak człowiek jest marzeniem specjalistów od najnowszych technologii. Niektórzy uważają też, że możliwe będzie zatrzymanie wspomnień i odczuć człowieka w ciele robota, czyli w momencie śmierci umierałoby tylko ciało, a wspomnienia i uczucia przechodziły do pamięci takiego robota. Do tej pory obrazowały to tylko filmy SF, ale postęp technologiczny jest tak duży, że nie można wykluczyć, iż kiedyś to nastąpi.